SMV SMV52-1200B
Year of construction
2008
Condition
Used (fully functional)
Location
Oldenburg Germany
Heavy Forklift - Diesel SMV SMV52-1200B
more Images
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
SMV SMV52-1200B
Machine data
Machine type:
Heavy Forklift - Diesel
Manufacturer:
SMV
Model:
SMV52-1200B
Machine number:
M7759*13016
Year of construction:
2008
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
18,990 h
Price & Location
Rental:
is possible
Seller location:
Fuldastr. 32, 26135 Oldenburg, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
52,000 kg
Lifting height:
4,750 mm
Fuel type:
diesel
Mast type:
simplex
Construction height:
5,430 mm
Power:
257 kW (349.42 HP)
Fork length:
2,000 mm
Empty load weight:
63,460 kg
Drive type:
Diesel
Details about the offer
Listing ID:
A19475766
Reference number:
D4150
Update:
Description
Heavy-duty forklift truck - Diesel
Chassis number: M7759*13016
Load center: 1200 mm
Gedpfx Afjwwnl As Ajbl
Fork width: 300 mm
Fork thickness: 150 mm
Mast type: Standard
Transmission: Clark Dana 15.5HRTE27418-60
Condition: Ready for operation and fully functional
Technical condition: Good
Front tires type: Pneumatic
Front tires size: 18.00-25
Front tires condition: 60–80%
Rear tires type: Pneumatic
Rear tires size: 18.00-25
Rear tires condition: 60–80%