CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
Starting price
Year of construction
2018
Condition
Used (fully functional)
Location
Nordrhein-Westfalen Germany
CNC turning and milling center CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
CMZ TA-30-YS-640 + GL20II
Machine data
Machine type:
CNC turning and milling center
Manufacturer:
CMZ
Model:
TA-30-YS-640 + GL20II
Year of construction:
2018
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Technical details
Turning diameter:
460 mm
Spindle speed (max.):
3,500 rpm
Controller model:
Fanuc 32iTB iHMI
Counter spindle speed (max.):
4,500 rpm
Provision
Location:
Nordrhein-Westfalen, Germany Germany – Distance: about 6,968 km
Availability:
as of end of auction
Delivery conditions:
FCA
Costs for dismantling & loading:
Pick up at location:
free
Shipping costs:
Description
CMZ Turning and Milling Center including GL20II Gantry Loader!
TECHNICAL DETAILS
Turning diameter over bed:
760 mm
Turning diameter over cross slide: 600 mm
Maximum turning diameter: 460 mm
Center distance: 689 mm
Distance chuck to chuck: 625 mm
Travel X-axis:
310 mm
Travel Z-axis: 640 mm
Travel Y-axis: +70/-50 mm
Travel B-axis: 640 mm
Rapid traverse:
30/30/15/30 m/min
Maximum spindle speed:
3,500 rpm ASA 8" A2
Maximum counter spindle speed: 4,500 rpm ASA 6" A2
Spindle bearing outer diameter: 200 mm
Spindle bearing inner diameter: 130 mm
Spindle bore: 86 mm
Bar capacity: 78 mm
Number of tool stations: 12 all driven, 12,000 rpm
Tool holder: 25x25 (50)
MACHINE DETAILS
Control: Fanuc 32iTB iHMI
Dimensions & Weight
Machine weight: 6,500 kg
Machine dimensions (L x W x H): 2,542 x 1,760 x 1,880 mm
EQUIPMENT
Gantry loader
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Payment processing
Closing costs:
18 %
Terms of payment:
100 % prepayment