INDEX MS42C
Year of construction
2000
Condition
Used
Location
Mühlacker Germany
Multi-spindle machine INDEX MS42C
more Images
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
INDEX MS42C
Machine data
Machine type:
Multi-spindle machine
Manufacturer:
INDEX
Model:
MS42C
Year of construction:
2000
Condition:
used
Price & Location
Location:
75417 Mühlacker, Deutschland Germany
A21302207
Reference number:
Update:
Description
INDEX MS42C
Maximum bar diameter: 42 mm
Spindle pitch circle diameter: 320 mm
Main spindle:
Power clamping with INDEX spring-loaded hollow clamping cylinder and collet
Maximum clamping stroke: 4 mm
Clamping force: 26 kN
Main spindle drive:
Rated power: 5 kW
Rated speed: 1,500 rpm
Rated torque: 32 Nm
Maximum speed: 5,000 rpm
Synchronous spindle and rotary tool holder:
Rated power: 5.3 kW
Rated speed: 1,500 rpm
Rated torque: 34 Nm
Maximum speed: 5,000 rpm
Cross slides:
Max. number: 10
Travel (X): 70 mm
Travel (Z): 140 mm
Max. feed force +X: 11.4 kN
Max. feed force −X: 7.9 kN
Max. feed force +Z: 11.4 kN
Max. feed force −Z: 7.9 kN
Rapid traverse: 15 m/min
Longitudinal spindles:
Quantity: 6
Stroke (Z): 240 mm
Max. feed force +Z: 15.1 kN
Max. feed force −Z: 11.6 kN
Rapid traverse: 15 m/min
Gijdjymc S Uepfx Af Aet
Longitudinal slide units:
Max. number: 6
Travel (X): 70 mm
Max. feed force +X: 11.4 kN
Max. feed force −X: 7.9 kN
Synchronous spindle:
Chuck system: spring-loaded clamping cylinder
Maximum clamping diameter: 42 mm
Chuck outside diameter: 112 mm
Jaw stroke: 1 mm