LandReko SCP 850-12
Fixed price plus VAT
Condition
New
Location
Bochum Germany
PRESSURE BLASTING CABIN SAND BLASTING CABIN LandReko SCP 850-12
more Images
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
LandReko SCP 850-12
Machine data
Machine type:
PRESSURE BLASTING CABIN SAND BLASTING CABIN
Manufacturer:
LandReko
Model:
SCP 850-12
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Bochum, Germany Germany
Description
Technical specification:
Gisdoft Srnopfx Anxot
Chamber volume: 850 litres
Work compartment: 1650 x 800 x 620 mm,
Cleaning capacity: up to 25 m2 / h
Weight 310 kg
Power supply: 230V ~ / 50Hz
Nominal working pressure: up to 12 bar
Degree of cleaning: SA-3.0 (very deep and extensive corrosion)
Air requirement: 1000 l / min (for 4.0 mm nozzle)
Maximum air flow: up to 12,500 l / min
Supported nozzle diameters: from 2 to 15 mm
Grinding valve: CLEMCO
Nozzle material: tungsten carbide
Sight glass Dimensions: 220 x 730 [mm].
Work table load: up to 300 kg
Lighting: LED, adjustable in a range of +/- 90 degrees (two parts)
Coating protection: Powder coating
Working temperature: 10 to + 50 degrees Celsius
Shared work table: Yes
Inspection valve: Yes
The picture shows an example for the configuration of the pressure blasting boiler SCP-850-12
THE OFFER INCLUDES:
Pressure blast cabin Land Reko SCP-850-12
Boron carbide nozzle: 2, 2.5, 3, 3.5 or 4 mm (optional)