MONFORTS KNC 5 1500
Year of construction
2000
Condition
Used
Location
Bühl Germany
Lathe - cycle controled MONFORTS KNC 5 1500
more Images
YouTube video
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
MONFORTS KNC 5 1500
Machine data
Machine type:
Lathe - cycle controled
Manufacturer:
MONFORTS
Model:
KNC 5 1500
Year of construction:
2000
Condition:
used
Price & Location
Location:
D - 77815 Bühl Germany
A18050126
Reference number:
Update:
Description
turning diameter 500 mm
Godpfevh Ncrjx Af Ajbl
turning length 1500 mm
control MONFORTS CONTROL
control SYSTEM MTC-K
turning diameter over bed slide 290 mm
spindle bore 70 mm
spindle turning speed range 3 - 2800 U/min
spindle power 15 kW
max. torque on the spindle 1530 Nm
spindle head DIN 55027 Gr. 8
feed power X/Z axis 11300 N
rapid travel - longitudinal/face 10 / 5 m/min
bed width 360 mm
travel of cross-slide 265 mm
upper slide travel 140 mm
turning tool - shaft cross cut 32 x 25 mm
tailstock quill diameter 80 mm
tailstock quill stroke 160 mm
tailstock taper MT 5
weight of the machine ca. 3,3 t
dimensions of machine L x W x H 3,45 x 1,65 x 1,93 m
Accessories: 3-jaw chuck ROTA-S plus 250 mmø, 4 pos. toolholder PARAT,