WL360X1000
Metal lathe
Rogi
WL360X1000
Year of construction
2025
Condition
New
(fully functional)
Location
Mierlo
Machine data
- Machine type:
- Metal lathe
- Manufacturer:
- Rogi
- Model:
- WL360X1000
- Year of construction:
- 2025
- Condition:
- new
- Functionality:
- fully functional
Price & Location
- Location:
- Mierlo
Call
Technical details
- Spindle bore:
- 51 mm
- Turning diameter:
- 360 mm
- Turning diameter over top slide:
- 220 mm
- Center height:
- 180 mm
- Turning length:
- 1,000 mm
- Total length:
- 1,920 mm
- Total width:
- 750 mm
- Total height:
- 1,500 mm
- Spindle speed (max.):
- 2,000 rpm
- Spindle speed (min.):
- 90 rpm
- Bed width:
- 187 mm
- Turning diameter in gap:
- 480 mm
- Type of input current:
- three-phase
- Overall weight:
- 600 kg
- Three-jaw chuck diameter:
- 200 mm
Details about the offer
- Listing ID:
- A5274297
- Reference number:
- Update:
Description
Centre distance ----- 1000 mm
Centre height ----- 180 mm
Swing diameter ----- 360 mm
Spindle bore ----- 51 mm
Bed width ----- 187 mm
Spindle speed ----- 90-2000 rpm
Motor ----- 1.5 kW
INCLUDES
* 3-axis digital readout, brand SINO
* Multifix TOOE5 quick-change tool post with 4 holders
* Electric brake
* 3-jaw chuck 200 mm
* 4-jaw chuck 200 mm
* Faceplate 250 mm
* LED lighting and coolant system
* Fixed and travelling steady
Gsdjga Tz Hspfx Anxoit
* Box with assorted tools
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Centre height ----- 180 mm
Swing diameter ----- 360 mm
Spindle bore ----- 51 mm
Bed width ----- 187 mm
Motor ----- 1.5 kW
INCLUDES
* Electric brake
* 3-jaw chuck 200 mm
* 4-jaw chuck 200 mm
* Faceplate 250 mm
* Fixed and travelling steady
Gsdjga Tz Hspfx Anxoit
* Box with assorted tools
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2020
100 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+31 492 2... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Filderstadt
6,841 km
Agfa C95 washout station
AgfaAgfa C95
AgfaAgfa C95
Listing
Germany
6,627 km
Wire Straightening and Cutting Machine
WAFIOSFUL 8
WAFIOSFUL 8
Röthenbach an der Pegnitz
Center lathe
WEILERPrimus Leit- und Zugspindeldrehmaschinen
Bydgoszcz
Sheet metal bender 3100mm + Cutter