SPINNER VC1150
EXW Fixed price plus VAT
Year of construction
2026
Condition
New (fully functional)
Location
Sauerlach Germany
Vertical machining center SPINNER VC1150
more Images
SPINNER VC1150
SPINNER VC1150
SPINNER VC1150
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
SPINNER
Model:
VC1150
Machine number:
VT2155
Year of construction:
2026
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
EXW Fixed price plus VAT
Location:
Rudolf-Diesel-Ring 24, 82054 Sauerlach, Deutschland Germany
A21255907
Reference number:
Update:
Description
SPINNER VC1150 Travel paths: X 1150 mm, Y 620 mm, Z 600 mm
"Advanced" version
Extra-heavy cross-slide construction for high-performance machining
with patented guideway cover concept
Ensuring optimal chip flow and a small machine footprint
High-precision MILLING SPINDLE up to 14,000 rpm as built-in motor spindle,
with direct drive (no belt), water cooling,
M=117 Nm (S6 25%) P=22 kW (S6 25%) / SK40
TOOL MAGAZINE with 32 tool stations
DIRECT MEASURING SYSTEMS on X/Y/Z axes
CONTROL SYSTEM: FANUC 32iMB with the following basic functions:
- Path control with Fanuc standard user interface
- 15" LCD color monitor, Fanuc panel, full keyboard
- User memory 1 MB, max. 1000 program numbers
- USB interface
- Ethernet interface
- GE Fanuc cycle packages "Milling" for threading, deep drilling
- 48 zero point offsets
- 200 tool compensation pairs, tool life monitoring
- Thread cutting without compensating chuck
- Functions: helical interpolation + cylindrical interpolation
- Functions: scaling, mirroring, coordinate system rotation
- Parallel programming in background
- Run time and piece counter
- Inch-metric changeover
- Electronic handwheel
- Control language dialogue in German/English/French
Rapid traverse in all linear axes: 48 m/min
CONVERSATIONAL PROGRAMMING Fanuc Manual Guide i
UNIVERSAL CHIP CONVEYOR VC1150
Gedpjykz Ddjfx Anxjit
Preparation of spindle for HIGH PRESSURE; operation with auxiliary tank up to 70/80 bar
HIGH PRESSURE TANK 70 bar, with paper band filter
Provision for SPINNER STANDARD PROBE
Wireless SPINDLE PROBE Spinner-Blum
STANDARD DOCUMENTATION IN GERMAN
Operating voltage: 3x400 V +/-10%
Line frequency: 50 Hz (+/-2%)