Genox GXC1600T
Year of construction
2026
Condition
New (fully functional)
Location
Stockport United Kingdom
Heavy Duty Granulator Genox GXC1600T
more Images
YouTube video
Genox GXC1600T
Genox GXC1600T
Genox GXC1600T
Genox GXC1600T
Machine data
Machine type:
Heavy Duty Granulator
Manufacturer:
Genox
Model:
GXC1600T
Year of construction:
2026
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Stockport, United Kingdom United Kingdom
Call
Technical details
Rotor diameter:
660 mm
Rotor width:
1,600 mm
Details about the offer
Listing ID:
A21902288
Reference number:
GXC1600T-5-26
Update:
Description
110kW Drive Motor with outboard rotor bearings (132kW & 160kW drive options are available), heavy duty precision machined rotor, and 480rpm operating speed as standard.
1,600mm wide x 660mm diameter cutting chamber with a choice of either a 5 row or 7 row V Cutting Rotor. Two rows of counter knives are mounted in the chamber and as an option a third row can be mounted in the throat of the machine to increase cutting efficiency.
Gbjdpfx Afoy Rp Tuj Ajl
All knives are manufactured from Vacuum Heat Treated D2 Tool Steel.
Output size is controlled by replaceable screens mounted beneath the rotor shaft - sizes supplied as required (4mm-50mm).