Keyence AGILISTA-3200W
EXW ONO plus VAT
Year of construction
2020
Condition
Used (fully functional)
Location
Wiesenfelden Germany
3d printer Keyence AGILISTA-3200W
more Images
Keyence AGILISTA-3200W
Keyence AGILISTA-3200W
Keyence AGILISTA-3200W
Keyence AGILISTA-3200W
Machine data
Machine type:
3d printer
Manufacturer:
Keyence
Model:
AGILISTA-3200W
Year of construction:
2020
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Price & Location
EXW ONO plus VAT
Location:
Wiesenfelden, Germany Germany
Call
Technical details
Total length:
950 mm
Total height:
1,360 mm
Total width:
700 mm
Overall weight:
188 kg
Feed length X-axis:
297 mm
Feed length Y-axis:
210 mm
Feed length Z-axis:
200 mm
Description
We are offering this ready-to-use Keyence AGILISTA-3200W.
All maintenance has been carried out by Keyence.
A full service was recently performed by Keyence, and the printer has been in standby mode since.
The printer is in excellent condition.
Complete accessory set for immediate operation included:
- 1x cartridge of print material
- 1x cartridge of support material
- 3x waste containers
- 1x rinse tank for printed parts
- Cleaning kit for parts and printer
Viewing by appointment possible.
On-site introduction/training available upon request.
Technical specifications:
- Support material: AR-S1 (water-soluble support material)
- Build volume: 297 × 210 × 200 mm (DIN A4 size × 200 mm)
Gedpoy Hmhhefx Anxjit
- Resolution: 635 × 400 dpi
- Operation: color touch panel
- Dimensions: 95 x 70 x 136 cm
- Weight: 188 kg
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Registered since: 2026
1 listing online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 1516 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
more images
Germany Germany
6,760 km
3D Printer
KeyenceAgilista-3200W
Listing
3d printer 3D SYSTEMS ProJet2500
Germany Greven
6,963 km
3D SYSTEMSProJet2500
Germany Langenfeld (Rheinland)
KeyenceAgilista 3200W