SCI 800-10 SA
Sandblasting cabin semi-automatic
LandReko
SCI 800-10 SA
Condition
New
Location
Bochum
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- LandReko
- Model:
- SCI 800-10 SA
- Condition:
- new
Price & Location
- Location:
- Bochum, Germany
Description
Technical specification:
- Chamber volume: 990 litres
- Power supply: 230V ~ / 50Hz
- Nominal working pressure: up to 10 bar
Gijdpjft Sq Hefx Anxet
- Cleaning capacity: up to 15 m2 / h
- Degree of cleaning: SA-2.0 (deep and extensive corrosion)
- Air requirement: 500 l / min (for 4.0 mm nozzle)
- Maximum air flow: up to 1,500 l / min
- Supported nozzle diameters: from 4 to 10 mm
- Grinding valve vacuum BRAGO
- Pistol: Vacuum CTR
- Dimensions of the working area: 1 600 x 870 x 730 mm
- Sight glass dimensions: 305 x 610 mm
- Work table load: up to 250 kg
- Lighting: LED, adjustable in a range of +/- 90 degrees (two parts)
- Coating protection: Powder coating
- Working temperature: 10 to + 50 degrees Celsius
- Inspection valve: Yes
- The picture shows an example for the configuration of the SCI-800-10 SA
The offer includes:
- Land Reko SCI-800-10 SA Chamber cleaner semi-automatic
- Boron carbide nozzles 8 pcs. Large at choice between 4 mm and 10 mm
- Pneumatic connections
- Working pressure control system for sprinkler sections
- Roller conveyor with manual drive 1,5 lm x 2
- Automatic sprinkler and grinding valve x 8
- Workpiece blowing system after processing
- CE Declaration of Conformity
- User manual in German language
- 24 months warranty for consumers
- 24 months guarantee for entrepreneurs
- Free delivery
- Device also available in leasing or financing
- Unit On order. Delivery time 8 weeks from order.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
- Chamber volume: 990 litres
- Power supply: 230V ~ / 50Hz
Gijdpjft Sq Hefx Anxet
- Grinding valve vacuum BRAGO
- Pistol: Vacuum CTR
- Inspection valve: Yes
The offer includes:
- Pneumatic connections
- CE Declaration of Conformity
- Free delivery
Send inquiry
These listings may also fit your interest.
Listing
Wijchen
7,087 km
Blasting machines Vacu-Blast Ventus 150P 1994
Vacu-BlastVentus 150P
Vacu-BlastVentus 150P
Listing
Möttingen
6,739 km
Blasting Room for Heavy Industrial Parts
SAPI GMBH SandstrahlanlageGroßraum-Sandstrahlhalle für Industrie
Bochum
Sandblasting cabin automatic
LandRekoSCI 800-10 FA
LandRekoSCI 800-10 FA
Langwedel
TIG welder
KjellbergTIG 321 AC/DC
KjellbergTIG 321 AC/DC
Möttingen
Injector sandblasting cabinets for professionals
SAPI SandstrahlkabinenInjektor-Sandstrahlkabinen
Skarżysko-Kamienna
Automatic sprinkling chambers with dryin
ROMER / Myjnie automatyczneAutomat
Sindelfingen
4-wheel forklift
LindeE20-01
LindeE20-01
Offenbach an der Queich
Pumping Set
DEPADL15-PM-TTT
DEPADL15-PM-TTT
Blasting cabinets back suction & filter system
MM 2010 DruckstrahlkabineIntegrierter Patronenfilter
Detmold
Boge C9 7.5kW screw compressor
BogeC 9 10 bar
BogeC 9 10 bar