SCHULER SP250-1.6-1.6 sn.84/20.5917
Year of construction
1985
Condition
Used
Location
Strassberg Germany
Double column press / Straight side press SCHULER SP250-1.6-1.6 sn.84/20.5917
more Images
YouTube video
Machine data
Machine type:
Double column press / Straight side press
Manufacturer:
SCHULER
Model:
SP250-1.6-1.6 sn.84/20.5917
Year of construction:
1985
Condition:
used
Price & Location
Seller location:
Kreuzsteig 6, 72479 Strassberg, Germany Germany
Description
Pressure total: 250 ton
Ram stroke: 70 / 250 mm
Slide adjustment: 160 mm
Ejector in ram: 20 ton
Ejector stroke in ram: 10 mm
Shut height (stroke down, adjustment up): 520 mm
Free lateral opening F-B: 1.300 mm
Table surface area : 1.600 x 1.600 mm
Slide area: 1.600 x 1.600 mm
Number of strokes: 0 - 50 s.p.m.
Giedeyvkukspfx Anxot
Required power: 33 kW
Height over floor approx.: 5.500 mm
Weight of machine approx.: 58 ton
Roll feeder
Material width: 1250 mm
Material thickness: 0,3 - 1,6 mm