Still R50-15
ONO plus VAT
Year of construction
2001
Condition
Used (fully functional)
Location
Münster Germany
Electric 3-wheel forklift Still R50-15
more Images
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Still R50-15
Machine data
Machine type:
Electric 3-wheel forklift
Manufacturer:
Still
Model:
R50-15
Year of construction:
2001
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
829 h
Price & Location
ONO plus VAT
Rental:
is possible
Seller location:
Eulerstraße 15, 48155 Münster, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
1,500 kg
Lifting height:
3,000 mm
Free lift:
1,500 mm
Fuel type:
electric
Mast type:
duplex
Construction height:
1,990 mm
Fork carriage width:
980 mm
Fork length:
1,200 mm
Drive type:
Elektro
Details about the offer
Listing ID:
A21811588
Reference number:
Update:
Description
Electric 3-wheel forklift
Load center: 500 mm
ISO class: ISO class 2 = 1,000 - 2,500 kg
Mast type: Duplex
Transmission: Electromechanical
Condition: Ready for operation and fully functional
Technical condition: Very good
Front tire type: Superelastic
Front tire size: 18x7-8
Rear tire type: Superelastic
Rear tire size: 18x7-8
Battery voltage: 24V