TOX S04.00.050.12D
Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Hessisch Lichtenau Germany
more Images
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
TOX S04.00.050.12D
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
37235 Hessisch Lichtenau Germany
A17562303
Reference number:
61853
Update:
Description
Pneumohydraulic cylinder TOX Pressotechnik
Hydro-pneumatic press, power pack
Type: S 04.00.050.12 D
No.: 208696.460 Year of manufacture approx. 2000
Pressure capacity: 4.0 tons at 10 bar
Pressure capacity: 3.0 tons at 8 bar
Pressure capacity: 2.6 tons at 7 bar
Pressure capacity: 2.4 tons at 6 bar
Pressure capacity: 2.0 ton. at 5 bar
Pressure capacity: 1.6 ton. at 4 bar
Pressure capacity: 1.2 tons at 3 bar
Total stroke: 50 mm
Power stroke: 12 mm
Piston rod: Ø 30 mm
Thread for piston rod: M22 x 2 mm
Compressed air requirement: 3 to 10 bar
- Electronic oil pressure switch with TOX digital display for force measurement, type 167282
- Height only power pack with piston rod = 610 mm
- Height of power pack hydropneumatic cylinder only = 560 mm
- Additional base plate 160 x 160 x 20 mm
Giodpfxou D Tz Us Anxjt
- Plunger plate: Ø 68 mm
Space requirement L x W x H: 160 x 160 x 660 mm