Festo DGW-50-500
Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Wiefelstede Germany
Pneumatic cylinder Festo DGW-50-500
more Images
Festo DGW-50-500
Festo DGW-50-500
Festo DGW-50-500
Festo DGW-50-500
Festo DGW-50-500
Festo DGW-50-500
Machine data
Machine type:
Pneumatic cylinder
Manufacturer:
Festo
Model:
DGW-50-500
Condition:
good (used)
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
26215 Wiefelstede, Deutschland Germany
A18734031
Reference number:
35136
Update:
Description
Pneumatic cylinder, air cylinder, pneumatic stamp, air stamp, standard cylinder, clamping cylinder
Giedpfxjv N A Tte Af Aet
-Manufacturer: Festo, standard cylinder type DGW-50-500
-Stroke: 500 mm
-Piston: Ø 63 mm
-Piston rod: Ø 20 mm / M16
-Max. pressure: 12 bar
-Dimensions: Ø 57 x 700 mm