HERMLE C 800 VHERMLE
C 800 V
HERMLE C 800 V
HERMLE
C 800 V
Year of construction
1996
Condition
Used
Location
Slovenia
Machine data
- Machine type:
- HERMLE C 800 V
- Manufacturer:
- HERMLE
- Model:
- C 800 V
- Year of construction:
- 1996
- Condition:
- ready for operation (used)
Price & Location
- Location:
- , Slovenia
Call
Technical details
- Travel distance X-axis:
- 800 mm
- Travel distance Y-axis:
- 500 mm
- Travel distance Z-axis:
- 530 mm
- Overall weight:
- 7,000 kg
- Spindle speed (max.):
- 8,000 rpm
- Number of axes:
- 3
Details about the offer
- Listing ID:
- A20986542
- Reference number:
- SI-MIL-HER-1996-00001
- Update:
Description
This 3-axis Hermle C 800 V vertical machining center was manufactured in 1996. It offers robust construction and precision for complex machining tasks. If you are looking to get high-quality milling capabilities, consider the Hermle C 800 V machine we have for sale. Contact us for more information about this machine.
Machine Benefits
Technical Machine Benefits
• Operating voltage: 400 v / 3-phase / 50 hz
Gbjdpfjyarzrex Af Ajl
• Control voltage: 24 v
• Total current: 44 a
• Magazine for 30 tools, sk40.
Extra Information
Machine still under power
Machine Benefits
Technical Machine Benefits
Gbjdpfjyarzrex Af Ajl
• Control voltage: 24 v
• Total current: 44 a
• Magazine for 30 tools, sk40.
Extra Information
Machine still under power
These listings may also fit your interest.
Listing
Denmark
6,946 km
HERMLE C800V
HERMLEC800V
HERMLEC800V
Listing
Germany
6,760 km
Surface Grinding Machine
Ziersch GmbHZT 820
Ziersch GmbHZT 820
Dieburg
Vertical machining center
HERMLEC 800 V
HERMLEC 800 V
Germany
Machining Center - Vertical
HERMLEC 800 V
HERMLEC 800 V
Root
CNC Horizontal machining center
OKKHP 500 S
OKKHP 500 S
Auction
Auction ended
Baden-Württemberg
Vertical machining center
HERMLEC 800 V
HERMLEC 800 V
Auction
Auction ended
Noord-Brabant
HermleC 800 V
HermleC 800 V