KraussMaffei 160-750 CX
Year of construction
2005
Condition
Used
Location
Germany Germany
Injection Moulding Machine KraussMaffei 160-750 CX
more Images
KraussMaffei 160-750 CX
KraussMaffei 160-750 CX
KraussMaffei 160-750 CX
Machine data
Machine type:
Injection Moulding Machine
Manufacturer:
KraussMaffei
Model:
160-750 CX
Year of construction:
2005
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
A16778686
Reference number:
INNO27501
Update:
Description
Flange diameter: 160mm, clamping force: 1600kN, tie bar distance: 520mm/520mm, min. mold diameter: 350mm, min. mold installation height: 300mm, opening stroke: 650mm, platen distance: 950mm, ejector stroke: 150mm. Screw diameter: 45mm, injection pressure: 2336bar, stroke volume: 318cm³, nozzle radius: 15mm, injection volume: 134cm³, injection weight: 289g. Machine dimensions X/Y/Z: approx. 4900mm/1600mm/2200mm, weight: approx. 7400kg, operating hours: approx. 71187h. The machine has an unknown defect. Documentation available. An on-site inspection is possible.