Nutek NTM 530 WSL-1500-3(S)
Year of construction
2013
Condition
Used
Location
Germany Germany
Assembly Station Nutek NTM 530 WSL-1500-3(S)
more Images
Nutek NTM 530 WSL-1500-3(S)
Nutek NTM 530 WSL-1500-3(S)
Machine data
Machine type:
Assembly Station
Manufacturer:
Nutek
Model:
NTM 530 WSL-1500-3(S)
Year of construction:
2013
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
A21554973
Reference number:
INNO31056
Update:
Description
An in-line workstation Nutek for PCB inspection and manual work is available. Component length range: 80mm-460mm, component width range: 50mm-407mm, component edge support: 3mm, component clearance top/bottom: 30mm/30mm, transfer height range: 925mm-975mm, conveyor speed: 14m/min, machine dimensions X/Y/Z: approx. 1500mm/1100mm/2200mm, weight: approx. 150kg. Documentation available. An on-site inspection is possible.