DECKEL S 11 TOOL GRINDING MACHINE - UNIVERSAL
2178 / V, 50 Hz, with CEE plug and cable
!! Original paint !!!
! Machine is in delivery condition, depending on customer request the machine
can be overhauled !
motorised height adjustment, axial grinding spindle adjustment
Accessories:
* Dividing head Sk 40 with dividing disc 24 R with mounting points for optics*
* Dust extraction device without suction cup
* Halogen lamp
* Protective cover
* 3 pcs. transport lugs
* 1 set of technical sanding instructions
* Operating key, operating instructions, spare parts list, wiring diagram
grinding length 190 mm
workpiece length - 940 mm
spindle turning speed - stepless 2 - 10000 U/min
Godpfjw U Ehnsx Af Ajit
current capacity kVA
power capacity - grinding motor 1,1 kW
total power requirement 2,2 kW