KELLENBERGER 600 U
Year of construction
2001
Condition
Used (fully functional)
Location
Sachsen-Anhalt Germany
Cylindrical grinding machine KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
KELLENBERGER 600 U
Machine data
Machine type:
Cylindrical grinding machine
Manufacturer:
KELLENBERGER
Model:
600 U
Year of construction:
2001
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Technical details
Grinding length:
900 mm
Provision
Location:
Sachsen-Anhalt, Germany Germany – Distance: about 6,723 km
Availability:
as of end of auction
Delivery conditions:
FCA
Costs for dismantling & loading:
free
Pick up at location:
free
Shipping costs:
Description
TECHNICAL DETAILS
Maximum grinding length: 900 mm
Distance between centres: 600 mm
Centre height (standard): 125 mm
Centre height with raised work blocks, headstock and tailstock: 175 - 250 mm
Swing diameter with lifting blocks max.: 350 - 500 mm
Table swivel / each side: 10°
Dwell time of table reversal: 0 - 5 s
Diameter / Width / Bore: 250 x 13 x 76 mm
Grinding wheel spindle speeds: 360 rpm
Cross movement of the grinding wheel head: 285 mm
Rapid infeed and retraction of the wheel head: 40 mm
Intermittent feed per table reversal: 0.001 - 0.03 mm
Micrometer feed adjuster, 1 division of dial: 0.001 mm
Work speeds steplessly adjustable (normal / special): 20 - 400 / 10 - 400 rpm
MACHINE DETAILS
Type of control: Conventional
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Payment processing
Closing costs:
18 %
Terms of payment:
100 % prepayment