Glorystar Laser GS-4020CE Sheet laser cutting machine
Year of construction
2025
Condition
New (fully functional)
Location
Erwitte Germany
Laser cutting machine Glorystar Laser GS-4020CE Sheet laser cutting machine
more Images
Machine data
Machine type:
Laser cutting machine
Manufacturer:
Glorystar Laser
Model:
GS-4020CE Sheet laser cutting machine
Year of construction:
2025
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Overhagener Weg 44, 59597 Erwitte, Germany Germany
Call
Technical details
Control type:
CNC control
Degree of automation:
automatic
Laser type:
fiber laser
Laser power:
12,000 W
Working length:
2,030 mm
Working width:
4,020 mm
Power:
12,000 kW (16,315.44 HP)
Type of cooling:
water
Equipment:
Description
X-Axis Travel(mm): 2050
Y-Axis Travel(mm): 4050
Z-Axis Travel(mm) :270
X/Y Axis Positioning Accuracy: ≤0.03mm/m
X/Y Axis Repositioning Accuracy: ≤±0.02mm
Maximum Synthetic Positioning Speed: 170m/min
Maximum Acceleration: 2.5G
Giodpfx Aewxaq Tenxet
Seller
Registered since: 2024
44 listings online
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+86 137 1... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Crane runway crane, overhead crane, track gauge 14,260 mm ABUS Hallenkran Brückenkran Kran ELV 5t ELK 5000Kg 5t Funk Portalkran Kran
more images
Germany Gondelsheim
6,880 km
Crane runway crane, overhead crane, track gauge 14,260 mm
ABUS Hallenkran Brückenkran Kran ELV 5tELK 5000Kg 5t Funk Portalkran Kran
Listing
MIG/MAG welding machine 400 A EWM PHOENIX 400 TG
Germany Wiefelstede
6,930 km
MIG/MAG welding machine 400 A