Kellenberger 600-U
Condition
Used (fully functional)
Location
Bienne Switzerland
CYLINDRICAL GRINDING MACHINE Kellenberger 600-U
more Images
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Kellenberger 600-U
Machine data
Machine type:
CYLINDRICAL GRINDING MACHINE
Manufacturer:
Kellenberger
Model:
600-U
Machine number:
32461/2384
Condition:
refurbished (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Rte de Soleure 145, 2504 Bienne, Schweiz Switzerland
A3877092
Reference number:
Update:
Description
Manufacturing origin Swiss
Voltage 380 / 50 / 3
Netweight 4900 lbs
Dimensions 121 x 69 inches
TECHNICAL DATA
Nominal distance between centre 600 mm
Max. distance between centres, headstock and tailstock
projecting 750 mm
Height of centres, standard 125 mm
Height of centres by means of raising blocks for work
head-and tailstock 175 =ᐳ 250 mm
Max. swing diameter with 125 mm height of centres 250 mm
Max. swing diameter with raising blocks 350 =ᐳ 500 mm
Table swivels each side 10°
Max. lenght for surface grinding (width=200 mm) 900 mm
Table speed infinitely viable by hydraulic drive, approx. .. 6 m/min
Dwell of table reversal 0 - 5 sec.
Grinding wheel for cylinrical grinding
(diameter x width x hole) 350/400x50x127mm
Grinding wheel for surface grinding diameter x width x hole 250 x 13 x 76
Speeds of grinding wheel spindle 1500/1700/2200/3600
Grinding wheel head swivels 270°
Gbodsd Amifjpfx Af Ael
with indexed stop each 90°
Vertical movement of grinding wheel head, height of
centres -350 mm
Cross movement of grinding wheel head 285 mm
Rapid advance and withdrawal of wheelhead 40 mm
Intermittent infeed per reversal of table 0,001-0,03 mm/dia
Infeed for plunge grinding 0-0,9 mm/dia
Micro-corrector of infeed, 1 division of dial 0,001 mm/dia
Swivel of work headstock 360°
work speeds infinetely viable, normal/special 20-400/10-400
Internal taper of headstock/tailstock 5/3 Morse
Grinding wheel motor, approx. 4 HP
errors and omissions excepted data given without obligation
Inventory Nr.2170089, machine equipped with :
1 Workpiece headstock MT5
1 sinus rule without comparator
1 Wheel headstock with 4 pulleys
1 Tailstock MT3
1 Collet clamping device with drawbar and reduction sleeve B32
1 Internal grinding device with quill Fischer UJ50x250 – pulley Ø 48 for 14000 min-1
1 Pivoting wheel trueing-up device with sole 50 mm