HISWeld HIS28V34020
Fixed price plus VAT
Condition
New
Location
Austria Austria
Welding Table HISWeld HIS28V34020
more Images
HISWeld HIS28V34020
HISWeld HIS28V34020
HISWeld HIS28V34020
HISWeld HIS28V34020
HISWeld HIS28V34020
Machine data
Machine type:
Welding Table
Manufacturer:
HISWeld
Model:
HIS28V34020
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
2351 Wiener Neudorf, Österreich Austria
A21427637
Reference number:
Update:
Description
neu
ca. 6-8 Wochen ab Auftrag
4000 x 2000 mm
850 mm
Guedpfxeyq Sqzo Anxsb
8000 kg
2340 kg
200 mm
28 mm
- Fully milled table top 25 mm in S355J2+N with high degree of accuracy (+/- 0.05 mm) and rounded edges and holes
- Hard chrome-plated table surface Cr75
The main advantage of our tables compared to conventional systems is with the hard chrome plating Cr75, that this process achieves a much deeper penetration into the base material of up to 0.07 mm and the hardness of the surface reaches up to HV750. This also ensures optimum and lasting anti-spatter adhesion on the surface, which is one of the most efficient on the market.
- Exact dimensional and fitting accuracy of the tools with 28 mm perforation (compatible with comparable premium suppliers)
- Grid lines 100 x 100 mm
- 4 solid table feet withload capacity 2 ton/feet and levelling option
- Different foot variants available (standard, height-adjustable and with castors)
- Load capacity 8 to
- All-round 200 mm high side cheeks with diagonal perforation