CORMAK PS12E-3000
Fixed price plus VAT
Year of construction
2026
Condition
New
Location
Siedlce Poland
Sliding Table Saw CORMAK PS12E-3000
more Images
CORMAK PS12E-3000
CORMAK PS12E-3000
CORMAK PS12E-3000
CORMAK PS12E-3000
CORMAK PS12E-3000
Machine data
Machine type:
Sliding Table Saw
Manufacturer:
CORMAK
Model:
PS12E-3000
Year of construction:
2026
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Brzeska 120, 08-110 Siedlce, Polska Poland
Description
The main features of the saw, the PS12E-3000 wood panel saw:
Large format table: One of the main advantages of this model is the extra-wide, bearing-mounted format table with support, which allows precise processing of large-format chipboard up to almost 3,000mm long and other large-sized wood materials.
Disc inclination: The cutting disc can be tilted from 90° to 45°
Maximum bar length: This saw is fitted with a bar of an impressive length of 2,300 mm
Powerful motor: The saw blades are driven by a powerful 3.8 kW, 400V motor, which guarantees smooth operation and efficient cuts.
Gbsdpfxevugc Ao Af Aol
Extraction compatibility: The saw is suitable for connection to a sawdust and chip extraction system with a suction nozzle diameter of 100 mm, which contributes to keeping the workplace clean.
Application of the saw, format saw for wood:
DIMENSIONS OF THE MOVING TABLE 3000 x 270 mm
MAIN TABLE DIMENSIONS 800 x 385 mm
SIDE AUXILIARY TABLE DIMENSIONS 880 x 800 mm
BAND WIDTH 1220 mm
SAW TILT 0-45°
CUTTING HEIGHT AT 90° 100 mm
CUTTING HEIGHT AT 45° 80 mm
MAXIMUM SAW SIZE 315 mm
MAXIMUM Blade size 100 mm
MAIN SAW RPM 4000 rpm
CUTTING SAW RPM 5800 rpm
POWER OF ENGINE S6 5,3 kW / 7,1 hp
POWER OF ENGINE S1 3,8 kW / 5,1 hp
400 V POWER SUPPLY